Маєш право знати - Бровари
Цей документ було видалено з сайту Броварської міської ради після 24.11.2015 10:15:37 Переглянути інші версії »
Увага! Знайдено новішу версію документу! Переглянути інші версії »

Текст документу

24.11.2015
Починаючи з середини ховтня розпочався сезонний підйом захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип. Тому варто нагадати, що таке грип, які ускладнення може викликати це захворювання та що потрібно робити для профілактики грипу.
Грип — це одна з найпоширеніших вірусних інфекцій у світі. Його поява фіксується на всіх континентах, а люди хворіють, незалежно від віку і статі. Щорічно ці інфекції вражають від 10 до 40% всього населення.
Грип викликається вірусом трьох типів — А, В, С.  На відміну від гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), грип завжди починається раптово та бурхливо — хворий може точно вказати час початку симптомів. Інкубаційний період при грипі дуже короткий: від зараження до перших клінічних проявів зазвичай проходить 1-2 доби. На тлі гарного самопочуття швидко підвищується температура тіла до 39-40ºС, з’являється сильний головний біль, біль у м’язах, суглобах, очних яблуках, світлобоязнь, рясне потовиділення. Дещо пізніше (на 2-3 добу) «приєднуються» сухий кашель, задишка, закладеність носу, незначний нежить. У разі тяжкого перебігу грипу можливі судоми, галюцинації, носові кровотечі, блювання. При звичайному ГРВІ лихоманка та озноб поступаються місцем іншим неприємним симптомам, таким як сильний нежить, чхання, біль у горлі. Температура тіла інколи буває вищою 38,5ºС.
Якщо грип перебігає без ускладнень, то повне одужання настає через 7-10 днів. Після перенесеного захворювання протягом 2-3 тижнів може зберігатися так звана постінфекційна астенія: втомлюваність, слабкість, головний біль, роздратованість, безсоння тощо.
Ускладнення, які може викликати грип, часто є більш небезпечними, ніж саме захворювання. Так, при тяжкому перебігу хвороби нерідко виникають незворотні зміни у функціонуванні серцево-судинної системи, органів дихання, центральної нервової системи. Найпоширеніші ускладнення, які може спровокувати грип — гайморити, фронтити (запалення придаткових пазух носа), отити (запалення вух), пневмонії (запалення легень), бронхіти (запалення бронхів), менінгоенцефаліти (запалення мозку і його оболонок) та інші.
Вірус грипу небезпечний. Та все ж можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватися кількох простих правил:
-  уникати скупчень людей під час сезону грипу та ГРВІ — це дозволяє зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, тому що деякі з них можуть бути хворими навіть до появи очевидних симптомів;
-  користуватися при необхідності одноразовими масками, щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам’ятати, що в будь-якому випадку маску потрібно змінювати кожні 3-4 години, або щойно вона стане вологою чи забрудниться. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати у кишенях чи сумках — їх потрібно одразу викидати в смітник;
-  регулярно провітрювати приміщення та робити вологе прибирання як у помешканні, так і в робочих приміщеннях. Це дозволить знищити живі віруси та бактерії, що можуть залишатися активними впродовж декількох годин після перебування в приміщенні хворої людини;
-  підвищувати опірну здатність організму — повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми, стресів, займатися спортом, більше часу проводити на свіжому повітрі. 
-  необхідно постійно стежити за чистотою рук — інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких людина час від часу торкається руками. Руками людина тримає гроші, дверні ручки, поручні в транспорті, на яких кілька годин віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей, зберігаються в активному стані. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту;
 користуватися тільки одноразовими паперовими серветками та рушниками — як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, чханні. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження й широкого розповсюдження інфекції.
Якщо Ви все ж таки не змогли вберегтися та відчули, що хвороба здолала Вас, дотримуйтеся ще кількох нескладних вимог:
-   залишатися вдома при перших ознаках хвороби і не йти на роботу. Якщо захворіла дитина — не вести її до школи чи дитячого садочку. У випадку грипоподібної хвороби, обов’язково зверніться до лікаря, здійснивши виклик додому, оскільки відвідування лікарні чи поліклініки може спровокувати погіршення стану, розвиток ускладнень і створити небезпеку зараження для інших людей, що може мати і смертельні наслідки;
-   ізолювати хворого: виділити окрему кімнату та посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за ним, і, при можливості, триматися на відстані 2 м від хворого;
-   регулярно провітрювати кімнату хворого та проводити вологе прибирання;
-   дотримуватися ліжкового режиму протягом всього періоду лихоманки. Не варто під час гострого періоду хвороби читати, дивитися телевізор, працювати за комп’ютером. Це виснажує і без того ослаблений організм, подовжує період хвороби та ризик розвитку ускладнень;
-   протягом дня випивати не менше 2 л рідини — чай з лимоном, малиновим варенням, морси, узвари, лужні мінеральні води. Ефективні відвари трав: листя та плоди малини, квіти ромашки, липи. Велика кількість рідини щодня прискорює виведення із організму токсинів, які утворилися в результаті життєдіяльності вірусів;
- дотримуватися вітамінізованої дієти. У перші години хвороби рекомендовано вживати напіврідку їжу: каші, омлети, овочеві рагу та супи. Тимчасово слід обмежити споживання білкової їжі, особливо важкої для травлення: м’ясо та рибу. Корисні свіжі ягоди та фрукти, що містять вітамін С (лимони, апельсини, яблука, грейпфрут). Це хороша профілактика грипу, адже у грейпфруті містяться дубильні речовини, які створюють захисну плівку на слизовій. 
Вакцинація — специфічний засіб захисту. Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцинацію найкраще проводити завчасно, до розвитку епідемії — з вересня по грудень. Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику (діти, вагітні жінки, хронічні хворі, люди похилого віку, особи з надмірною вагою, а також медпрацівники, викладачі, працівники громадського транспорту, продавці та ін.), оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.
Дотримання елементарних правил безпеки в період грипу суттєво підвищує шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя вам і людям, що знаходяться поруч з вами.
Будь-яке вірусне захворювання, перенесене «на ногах», може погано позначитися на вашому здоров'ї в майбутньому. Тому при перших ознаках захворювання постарайтеся відвідати лікаря, здати всі необхідні аналізи і отримати рекомендації фахівця щодо стратегії лікування. Пам'ятайте про те, що самолікування може призвести до небажаних наслідків і ускладнень.

Версії документу

Коментарі